Rasgele Kitap — 1

Deniz Arslan
1 min readJan 30, 2024

Burada, Berlin’de bir gelenek var. Kimileri artık ihtiyaç duymadıkları eşyalarını, kimi zaman bir karton kutuya doldurup üstüne “hediyedir” diye bir not yazarak, kimi zamansa buna bile gerek görmeden, öylece bırakıveriyorlar kapılarının önüne. Eski ama çalışır durumda bir mutfak eşyası mı dersiniz, koca bir kanepe mi, çocuk oyuncukları mı, pılı pırtı mı… Her nevi ıvır zıvırı bulabileceğiniz bu kutuların elbette ayrılmaz parçalarından biri de kitaplar. Ben şehrin sokaklarında avere gezdiğim, sokak sokak yürüyüp bolca pabuç paraladığım için sık çıkıyor karşıma böyle boynubükük kitaplar, her seferinde de üşenmeyip bakıyorum işe yarar bir şey var mıdır diye. Sonra da işe yarar bir şey olsa bile üşeniyor, kitaba dokunmadan yoluma devam ediyorum. Bir süredir de, artık ne işe yarayacak, kimin derdine derman olacaksa, fotoğraflarını çekmeye başladım gördüğüm kitapların. İşte bu söz konusu fotoğraflardan ibaret bir sergi olacak.

29 Ocak 2024, Auguststr.

Kitaplar belli ki İtalyanca bilen birine ait. İsrael ve Filistin Toprakları adlı turist rehberini atmış olmasını güncel politik gelişmelere bağlamak istiyorum.

--

--

Deniz Arslan

Ülkemizin en önemli yalançıları arasında gösterilen, serbest meslek sahibi, emekli diplomat. Pantolon eskitmecede Balkan dördüncüsü.